Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął rezolucję dotyczącą agresji rosyjskiej na Ukrainę. Rezolucja została uchwalona podczas posiedzenia plenarnego 24 marca br., praktycznie jednomyślnie (przy jednym głosie sprzeciwu i jednym głosie wstrzymującym się, „za” głosowało 175 osób).

EKES Stanowczo potępia jednostronną napaść na Ukrainę na rozkaz prezydenta Federacji Rosyjskiej i zauważa, że Inwazja bezpośrednio godzi również w główny cel UE, jakim jest „wspieranie pokoju, jej wartości i dobrobytu jej narodów”.

EKES wskazuje wiele możliwych działań (np.: „Zwraca się do wszystkich rządów, aby dołożyły wszelkich możliwych starań, żeby zapewnić zaopatrzenie w żywność i bezpieczeństwo żywności w strefach objętych wojną poprzez dostarczanie żywności i czystej wody” czy „wzywa instytucje unijne i państwa członkowskie do pełnej współpracy z Ukrainą oraz do otwarcia dla tego kraju wszystkich odpowiednich funduszy i programów UE”), chwali podjęte (np.: „Z zadowoleniem przyjmuje aktywne podejście wszystkich rządów UE, zwłaszcza Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji, a także rządu Mołdawii, jeśli chodzi o utrzymanie otwartych granic i zapewnianie środków ewakuacji, schronienia, pomocy doraźnej, pomocy medycznej i azylu osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie, w tym zarówno obywatelom Ukrainy, jak i z innych krajów”.).

My zwracamy uwagę na kwestie dotyczące działania organizacji społecznych i pomocy społecznej.

I tak w punkcie 14 rezolucji EKES zwraca uwagę na „ogromną solidarność organizacji społeczeństwa obywatelskiego z państw UE oraz krajów sąsiadujących” i podkreśla, że „że UE powinna wesprzeć finansowo zarówno rządy, jak i organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające w terenie”.

W punkcie 15 wzywa do „pełnego wdrożenia dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony (…) poprzez zagwarantowanie pełnego zakresu praw przewidzianych w dyrektywie, obejmujących dostęp do rynku pracy, mieszkań, opieki zdrowotnej, edukacji i wsparcia socjalnego dla wszystkich osób uprawnionych do tej ochrony. Ważne jest przy tym odpowiednie uwzględnienie potrzeb słabszych grup, zwłaszcza dzieci, kobiet, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami”.

Z kolei w punkcie 16 EKES zwraca uwagę na „szczególną sytuację kobiet i dzieci w strefach konfliktu i po przybyciu do krajów przyjmujących, w tym ryzyko wykorzystywania i przemocy ze względu na płeć, zwłaszcza przemocy seksualnej i handlu ludźmi.”.

Dalej w punkcie 17 europejski Komitet „domaga się większego wsparcia dla ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego, zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami”.

EKES nie zapomniał też o rosyjskich i białoruskich organizacjach społecznych, w puncie 21: „podkreśla potrzebę wspierania niezależnego rosyjskiego i białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarzy oraz utrzymania istniejących jeszcze kanałów komunikacji z nimi. Zdecydowanie potępia falę represji w Rosji, a także aresztowania pokojowych demonstrantów, kneblowanie mediów i uciszanie społeczeństwa obywatelskiego”.

Europejski Komitet zwraca tez uwagę na możliwe negatywne społeczne konsekwencje wojny takie jak wzrost cen towarów rolnych, czego konsekwencje najbardziej dotkną najuboższych.

EKES w rezolucji podejmuje też zobowiązanie, w punkcie 38 czytamy:

„Zobowiązuje się do ścisłego monitorowania sytuacji poprzez zachęcanie do wymiany informacji na temat wspierania europejskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego w terenie, jak i do rzeczywistego dialogu z ukraińskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, w tym organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi, za pośrednictwem ich stałych mechanizmów dialogu. Zobowiązuje się do monitorowania lokalnej sytuacji uchodźców w terenie oraz w krajach sąsiadujących, przy pełnym wsparciu dla narodu ukraińskiego”.

Całość dokumentu dostępna także w języku polskim (należy kliknąć na kafelek z oznaczeniem języka – pl) na stronach EKES:

https://www.eesc.europa.eu/en/documents/resolution/war-ukraine-and-its-economic-social-and-environmental-impact#downloads