DOWNLOAD
IN ENGLISH
About WRZOS
The Statue
IN DEUTSCH
Die Information über WRZOS
napisz do nas | mapa serwisu
WRZOS
ul. Oleandrów 6
00-629 Warszawa
T. 22 826 52 46
wrzos@wrzos.org.pl

Ubóstwo - dostrzec i reagować

Na świecie żyje jest wiele milionów specjalistów ds. ubóstwa i głodu - to osoby na co dzień mierzące się z ciężarem doznawania skrajnej biedy, których głos nie jest dostatecznie słyszalny w politycznym dyskursie na temat walki z wykluczeniem. 

 

Podczas debaty "Likwidacja Skrajnego Ubóstwa: współuczestnictwo i prawa człowieka" w Collegium Civitas, polscy i zagraniczni eksperci dyskutowali na temat możliwych strategii zwalczania ubóstwa w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji najważniejszych wątków książki "Eradicating Extreme Poverty", autorstwa wieloletniego współpracownika Ruchu ATD Czwarty Świat.

 

Xavier Godinot prezentuje w swojej książce informacje o ubóstwie na dwóch poziomach. W pierwszej części przytacza historie osób bezpośrednio doświadczonych skrajną biedą i wykluczeniem społecznym, by na ich podstawie stowrzyć analizę potencjalnych rozwiązań problemu. W trakcie punktowania kolejnych możliwości, Godinot wskazuje, że "skrajne ubóstwo to nie tylko zubożenie materialne. To w znacznej części również wykluczenie i odmowa szacunku społeczności; stygmatyzacja, która sprawia, że nie ma sił aby się podnieść i odbudować". Konieczność dostrzeżenia złożoności problemu ubóstwa była przedmiotem dalszej dyskusji.

 

Debata odbyła się w środę 22 maja 2012 roku w Collegium Civitas w Warszawie. Jej organizatorami był Ruch ATD Czwarty Świat, EAPN Polska, Collegium Civitas oaz Polska Koalicja Social Watch. Zdjęcia oraz więcej informacji na temat debaty znajdziecie Państwo na stronach EAPN Polska oraz ATD Polska