DOWNLOAD
IN ENGLISH
About WRZOS
The Statue
IN DEUTSCH
Die Information über WRZOS
napisz do nas | mapa serwisu
WRZOS
ul. Oleandrów 6
00-629 Warszawa
T. 22 826 52 46
wrzos@wrzos.org.pl













Organizacje cz³onkowskie : Zwi±zki regionalne
Rada Organizacji Pozarz±dowych Województwa £ódzkiego
2009-05-27

Rada Organizacji Pozarz±dowych Województwa £ódzkiego jest ponadbran¿ow± reprezentacj± trzeciego sektora w województwie ³ódzkim. Rada dzia³a na rzecz rozwoju spo³eczeñstwa demokratycznego, wspó³pracy z administracj± publiczn± i innymi partnerami ¿ycia publicznego.

Do podstawowych zadañ Rady nale¿±:

  1. Wspó³praca z administracj± publiczn± oraz innymi partnerami ¿ycia spo³ecznego.
  2. Opiniowanie i konsultowanie projektów ustaw, uchwa³ i decyzji administracyjnych dotycz±cych sektora pozarz±dowego.
  3. Wypracowywanie stanowisk dotycz±cych sektora pozarz±dowego na poziomie lokalnym i krajowym.
  4. Podejmowanie publicznej dyskusji nad zagadnieniami i problemami spo³eczeñstwa obywatelskiego.
  5. Promowanie Karty Zasad Dzia³ania Organizacji Pozarz±dowych.
  6. Inne zgodne z celem statutowym Rady

Od chwili powstania w 1999 roku Rada by³a nieformaln± struktur± opart± na wybieranych w powszechnych wyborach osobach fizycznych reprezentuj±cych organizacje pozarz±dowe województwa ³ódzkiego. W 2002 roku Rada przekszta³ci³a siê w zwi±zek stowarzyszeñ, do którego mog± przystêpowaæ zarówno indywidualne organizacje, jak i zwi±zki stowarzyszeñ o charakterze bran¿owym.

Historia Rady:
Rada Organizacji Pozarz±dowych powsta³a w 1999 roku. Rok 2001 zakoñczy³ dzia³ania I kadencji Rady. Rada od II kadencji przekszta³ci³a siê w formaln± ponadbran¿ow± reprezentacjê sektora pozarz±dowego w województwie ³ódzkim.

Podsumowanie prac Rady I i II kadencji:

Wspó³praca z administracj± samorz±dow±

  • W okresie od wrze¶nia do stycznia 1999 Rada kilkakrotnie spotyka³a siê z ówczesnym Wiceprezydentem Miasta £odzi (Panem W³adys³awem Skwarka) w celu wypracowania nowych lokalnych regulacji prawnych. Rada podczas tych spotkañ przedstawi³a bardzo wywa¿ony, dobry dla spraw spo³ecznych dokument - projekt uchwa³y o wspó³pracy samorz±du z organizacjami pozarz±dowymi, do której w³adze nie ustosunkowa³y siê, uchwalaj±c w³asn± wersjê dokumentu. W tym kontek¶cie spotykali¶my siê tak¿e z Regionaln± Izb± Obrachunkow± w celu zdobycia niezbêdnych informacji, potrzebnych do dialogu z samorz±dem.
  • Na prze³omie kwietnia i maja 2000 roku Rada podjê³a korespondencjê z marsza³kiem Województwa o w³±czeniu przedstawicieli organizacji pozarz±dowych do komitetu steruj±cego funduszami unijnymi.
  • W tym czasie Rada zajê³a równie¿ zdecydowane stanowisko wobec pominiêtych w strategii województwa ³ódzkiego organizacji pozarz±dowych.
  • W maju 2000 roku zwrócili¶my siê do Rady Miejskiej w £odzi o po¶wiêcenie czerwcowej sesji sprawom rosn±cej biedy w¶ród ³odzian.
  • Rada ustosunkowa³a siê do przeprowadzonych przez Urz±d Miasta £odzi konkursów uwa¿aj±c, ¿e s± one przeprowadzane w sposób ma³o jasny i czytelny dla organizacji pozarz±dowych.
  • Po zmianie wiceprezydenta. Rada zabiega³a o spotkanie z nowym cz³onkiem Zarz±du (Panem Andrzejem ¯ardzinem), w którego gestii znalaz³y siê organizacje spo³eczne.
  • W listopadzie dosz³o do spotkanie Rady z cz³onkiem Zarz±du Miasta Skierniewic, podczas którego omawiano formy wspó³pracy lokalnych NGO' sów z w³adzami Miasta.
  • Od listopada 2000 roku Rada podjê³a negocjacje z w³adzami Miasta £odzi, w celu organizacji II £ódzkiego Forum Inicjatyw Pozarz±dowych.
  • W grudniu Rada starannie przeanalizowa³a prowizorium bud¿etowe i wystosowa³a pismo do Prezydenta £odzi, z zawartymi refleksjami po lekturze bud¿etu.
  • 13 XII do spotkania z zastêpc± dyrektora departamentu Polityki Regionalnej w Urzêdzie Marsza³kowskim, w celu podjêcia ewentualnej wspó³pracy. Poruszona zosta³a po raz kolejny ze wzglêdu na brak w strategii województwa uczestnictwa NGO' sów.
  • Na przestrzeni IX 200 - IV 2001 dosz³o do kilku spotkañ z przedstawicielami Sejmiku Województwa (przewodnicz±cym Sejmiku, wicemarsza³kiem województwa, dyrektorami wydzia³ów), podczas których Rada dokonywa³a prezentacji w³asnego programu..
  • Rada kilkakrotnie zabiera³a g³os, aby rola pe³nomocnika prezydenta ds. wspó³pracy z organizacjami pozarz±dowymi by³a bardziej kreatywna i wsparta solidnym umocowaniem w strukturze Urzêdu.
  • W maju dosz³o do spotkania przedstawicieli Rady z Panem wiceprezydentem Krzysztofem Jagie³³o, w którego zakres dzia³añ wchodzi wspó³praca z NGO' sami.
  • W czerwcu br. wystosowali¶my list do Prezydenta Miasta £odzi w sprawie zmniejszenia stawek czynszu dla organizacji pozarz±dowych, motywuj±c go m.in. faktem, ¿e organizacje w znacznym stopniu ³agodz± skutki transformacji ustrojowej Pañstwa, bezrobocia oraz realizuj± zadania, które le¿± w gestii gminy (w lipcu nadesz³a negatywna odpowied¼ od Zarz±du Miasta).
  • Rada otrzyma³a zaproszenie do uczestnictwa w pracach Rady Konsultacyjnej, jaka powsta³a przy Wiceprezydencie Krzysztofie Jagie³³y i oddelegowa³a do niej dwóch swoich cz³onków.

Wspó³praca z administracj± rz±dow±

  • Rada pilnie ¶ledzi³a losy projektu ustawy reguluj±cej dzia³ania organizacji pozarz±dowych.
  • Przewodnicz±cy Rady uczestniczy³ w spotkaniach Wspólnoty Roboczej Zwi±zków Organizacji Socjalnych (WRZOS), aby przypatrzeæ siê ró¿nym formom dzia³ania organizacji zwi±zkowych i wypracowywaæ wzajemne relacje miêdzy WRZOS a Rad±.

Wspó³praca z partnerami zagranicznymi

  • Rada doprowadzi³a do spotkania w dniu 27 listopada 2000 roku ³ódzkich organizacji pozarz±dowych z przedstawicielami Niemieckiego Parytetowego Zwi±zku Socjalnego Hesji, dziêki czemu poznali¶my zasady funkcjonowania organizacji socjalnych w tym landzie.
  • W styczniu 2001 roku uczestniczyli¶my w spotkaniu z wysokimi urzêdnikami szwedzkiego samorz±du (Orebro).
  • W przypadku partnera z Niemiec, jak i Szwecji Rada wys³a³a listy intencyjne wyra¿aj±ce wolê sta³ej wspó³pracy miêdzy organizacjami.
  • Od grudnia ubieg³ego roku trwaj± rozmowy z mo³dawskimi organizacjami pozarz±dowymi.
    Wspó³praca z innymi organizacjami pozarz±dowymi
  • IX. 1999 roku - Rada wziê³a udzia³ w II Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarz±dowych.
  • Pod koniec XII 1999 roku poprosili¶my Towarzystwo Naukowe, aby w swoim konkursie na profesjonalnego menad¿era województwa ³ódzkiego uwzglêdni³o kategorie: organizacje spo³eczne, co te¿ siê sta³o.
  • W I po³owie 2000 roku Rada popar³a realizacjê edycji szkoleñ dla liderów, cz³onków lokalnych NGO' sów.
  • W IV br. Rada zwróci³a siê do Fundacji im. Stefana Batorego z pro¶b±, aby kolejn± edycje programu "Szklarnia" zrealizowaæ w naszym regionie.
  • Rada zorganizowa³a II £ódzkie Forum Organizacji Pozarz±dowych, które odby³o siê 19 maja 2001 roku. Wziê³o w nim udzia³ ponad 120 liderów organizacji pozarz±dowych z naszego regionu, a owoc ich pracy by³ widoczny dla tysiêcy ³odzian odwiedzaj±cych ulicê Piotrkowsk±. Podczas II £ódzkiego Forum Inicjatyw Pozarz±dowych dosz³o do dyskusji panelowej z pos³ami i kandydatami do Sejmu z czterech ugrupowañ politycznych, w której wszyscy poparli konieczno¶æ wprowadzenia jasnych regulacji prawnych w aspekcie dzia³añ stowarzyszeñ i fundacji.