DOWNLOAD
IN ENGLISH
About WRZOS
The Statue
IN DEUTSCH
Die Information über WRZOS
napisz do nas | mapa serwisu
WRZOS
ul. Oleandrów 6
00-629 Warszawa
T. 22 826 52 46
wrzos@wrzos.org.pl













Wspó³praca zagraniczna : Nasi Partnerzy
Niemiecki Parytetowy Zwi±zek Socjalny - Zwi±zek Federalny
2009-05-27

Heinrich - Hoffman Str. 3
60528 Frankfurt
Tel.:069/67 06 - 0; Fax.:069/67 06 - 2 04
info@paritaet.org  
www.paritaet.org


 Oranienburger Str. 13 - 14
10178 Berlin
Tel.:030/28 04 67 - 70, Fax.:030/28 04 67 - 79
e-mail: info@paritaet.org , Internet: www.paritaet.org

 


Niemiecki Parytetowy Zwi±zek Socjalny - Zwi±zek Federalny z siedzib± w Frankfurcie nad Menem (obecna siedziba w Berlinie) zarejestrowany w rejestrze stowarzyszeñ S±du Okrêgowego w Frankfurcie nad Menem.
Zwi±zek jest najm³odszym z sze¶ciu zwi±zków niezale¿nej opieki spo³ecznej w Niemczech. Za³o¿ony zosta³ w dniu 7 kwietnia 1924 roku pod nazw± Vereinigung der freien privaten gemeinnützigen Wohlfahrtseinrichtungen Deutschlands - Stowarzyszeñ u¿yteczno¶ci publicznej wolnych i prywatnych organizacji opieki spo³ecznej w Niemczech. Dopiero w roku 1949 za³o¿ony zosta³ ponownie w Frankfurcie nad Menem jako Niemiecki Parytetowy Zwi±zek Socjalny - Zwi±zek Federalny.

W 1990 po upadku muru berliñskiego g³ównym celem Zwi±zku Parytetowego by³o stworzenie wiêzi partnerskich pomiêdzy socjalnymi organizacjami pozarz±dowymi w nowych landach a zachodnio-niemieckimi cz³onkowskimi organizacjami Parytetu. W pa¼dzierniku 1990 roku w obszarze dzia³añ socjalnych zosta³y utworzone we wszystkich nowych landach zwi±zki krajowe.

Zwi±zek jest organizacj± o charakterze parasolowym, zrzeszaj±cy ponad 9 tysiêcy niezale¿nych, samodzielnie dzia³aj±cych organizacji socjalnych, które ³±cz± siê w regionalne zwi±zki interesów (stowarzyszenia, fundacje, spó³ki z.o.o. u¿yteczno¶ci publicznej) dzia³aj±cych w sferze socjalnej. Obecnie tworzony przez 15 zwi±zków krajowych oraz ok. 150 cz³onkowskich organizacji ponadregionalnych. Organizacje cz³onkowskie Zwi±zku zatrudniaj± oko³o 300 tysiêcy pracowników etatowych i grupuj± oko³o 1,5 miliona wolontariuszy.

Organizacje cz³onkowskie PARYTETU to organizacje, które anga¿uj± siê dla dobra ogó³u. To organizacje, które w swoich dzia³aniach nie kieruj± siê chêci± zysku, lecz korzy¶ci± spo³eczeñstwa i zobowi±zuj± siê wszystkie wygospodarowane ¶rodki przeznaczaæ na dzia³ania statutowe. Wspó³praca w ramach Zwi±zku nie narusza samodzielno¶ci poszczególnych organizacji cz³onkowskich. Ró¿norodno¶æ motywacji ich pracy i ró¿norodno¶æ ich zadañ oraz prowadzone przez nie placówki zobowi±zuje je do wzajemnego respektowania siê, udzielania sobie wsparcia i uzupe³niania siê. Prze¶wiêcaj± im has³a: tolerancja, równoprawno¶æ, otwarto¶æ.

Zwi±zek Federalny jest platform± wymiany do¶wiadczeñ i informacji pomiêdzy organizacjami cz³onkowskimi, oferuje im szerok± gamê us³ug doradczych i szkoleniowych, reprezentuje ich interesy w stosunku do polityki, administracji i innych grup spo³ecznych i ekonomicznych.
Parytetowy Zwi±zek Socjalny odgrywa istotn± rolê w kszta³towaniu polityki spo³ecznej, w tym w stosunku do m³odzie¿y, rodziny, osób starszych i niepe³nosprawnych na poziomie federalnym, krajowym i komunalnym.

Zwi±zek Parytetowy reprezentuje i wspiera swoje cz³onkowskie organizacje socjalne w wype³nianiu ich celów merytorycznych oraz w zakresie ich interesów prawnych, spo³ecznych i gospodarczych. Poprzez instytucje zwi±zkowe przyczynia siê on do utrzymania, wspó³pracy i powo³ywania nowych organizacji, placówek pracy socjalnej. Zwi±zek mo¿e równie¿ przekazywaæ ¶rodki organizacjom cz³onkowskim na rozwój odpowiednich ofert doradczych. W ramach obowi±zuj±cego prawa podatkowego oraz istniej±cych mo¿liwo¶ci nastêpuje po¶rednictwo albo przydzielanie dotacji lub udzielanie po¿yczek o korzystnym oprocentowaniu lub nieoprocentowanych.
Przekazuje aktualne informacje do cz³onkowskich organizacji, odpowiednich instytucji specjalistycznych oraz opinii publicznej poprzez publikacje w³asne lub zlecone.
Zwi±zek udziela pomocy swoim organizacjom cz³onkowskim w nawi±zywaniu i rozwijaniu kontaktów z urzêdami, instytucjami specjalistycznymi, politykami.
Obok urzeczywistniania funkcji Zwi±zku parasolowego mo¿e równie¿ bezpo¶rednio wykonywaæ zadania po¿ytku publicznego i dobroczynne, o ile nie wchodzi w ten sposób w konkurencjê ze swoimi organizacjami cz³onkowskimi.

Niemiecki Parytetowy Zwi±zek Socjalny - Zwi±zek Federalny dzia³a bezinteresownie, celem jego dzia³ania nie s± w pierwszym rzêdzie cele gospodarcze. Pracuje kieruj±c siê chrze¶cijañskim i humanistycznym poczuciem odpowiedzialno¶ci, bez powi±zañ wyznaniowych i partyjno-politycznych. Zwi±zek realizuje wy³±cznie i bezpo¶rednio cele socjalne o charakterze po¿ytku publicznego lub dobroczynne.
¦rodki Zwi±zku mog± byæ wykorzystywane wy³±cznie dla realizacji celów statutowych. Nikt nie mo¿e korzystaæ z wydatków niezgodnych z celami Zwi±zku lub z nieproporcjonalnie wysokiego wynagrodzenia.

Cele Zwi±zku:

  • merytoryczne, prawne, spo³eczne i gospodarcze zabezpieczenie dzia³alno¶ci cz³onkowskich organizacji;
  • merytoryczne i metodyczne wspieranie oraz rozwój pracy socjalnej;
  • podnoszenie kwalifikacji pracowników;
  • animowanie i rozwijanie obywatelskiej aktywno¶ci socjalnej;
  • rozwój idei wolontariatu;
  • rozwijanie wiedzy naukowej na rzecz praktyki socjalnej;
  • informowanie i u¶wiadamianie opinii publicznej w kwestiach pracy socjalnej;
  • wspieranie wspó³pracy miêdzynarodowej w obszarze socjalnym;
  • wspó³praca z innymi zwi±zkami, niezale¿nymi organizacjami socjalnymi i administracj± publiczn± w zakresie polityki spo³ecznej;

OBSZARY PRACY w latach 2001/2002
Obszary pracy Zwi±zku Federalnego:

  • obszar pomocy i opieki dla osób starszych
  • obszar pomocy osobom chronicznie chorym i niepe³nosprawnym
  • obszar psychiatrii/ zdrowia/ rehabilitacji
  • obszar pomocy uzale¿nionym/ poszkodowanym spo³ecznie
  • obszar pomocy dla osób wysiedlonych i migrantów
  • obszar pomocy dzieciom i m³odzie¿y
  • obszar pracy socjalnej z m³odzie¿± i pracy wolontaryjnej/ s³u¿by zastêpczej
  • obszar pomocy dzieciom i rodzinie
  • obszar pracy z kobietami
  • obszar - Europa