DOWNLOAD
IN ENGLISH
About WRZOS
The Statue
IN DEUTSCH
Die Information über WRZOS
napisz do nas | mapa serwisu
WRZOS
ul. Oleandrów 6
00-629 Warszawa
T. 22 826 52 46
wrzos@wrzos.org.pl













Związek Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie POL-FAMILIA
2011-05-04

Związek Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie został założony w Toruniu we wrześniu 2000 r. i zarejestrowany 28 września 2001 r.
Członkami związku są stowarzyszenia z Wrocławia, Krakowa, Torunia, Bydgoszczy, Łodzi, Radomia, Poznania, Gdańska i Szczecina.

 

Celem związku jest:

Przeciwdziałanie powszechnemu dystansowi otaczającego chorych psychicznie i przybliżenie społeczeństwu rzeczywistego obrazu osoby chorej psychicznie i jej problemów.
Promowanie postaw lub form terapeutycznych korzystnych dla osób chorych psychicznie.
Aktywizowanie lobby politycznego na rzecz udoskonalenia ustawodawstwa dotyczącego osób chorych psychicznie.
Organizowanie form wsparcia dla członków rodzin w rozwiązywaniu ich osobistych problemów oraz realizowaniu własnych potrzeb.
Współpraca z profesjonalistami we wprowadzaniu wyników nowych badań naukowych oraz nowych metod leczenia i nowych form terapii, aktywizacji społecznej i zawodowej osób chorych psychicznie.
Podejmowanie działań zmierzających do przystosowania osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin do życiu w warunkach zdrowego środowiska naturalnego.
Współpraca z organizacjami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi o pokrewnych celach dla wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia.

POL-FAMILIA realizuje swoje cele korzystając ze składek członkowskich, dotacji, darowizn, grantów. Dzięki grantowi Fundacji Pfizer, który udało się pozyskać w grudniu ubiegłego roku. POL-FAMILIA ma szansę rozwoju różnych form działalności, takich jak działalność edukacyjna, informacyjna, wydawnicza.

Obecność w Internecie pozwoli Związkowi służyć pomocą konsultacyjną dotyczącą działalności prowadzonej w ramach POL-FAMILIA oraz zapewni możliwość stałych porad dla instytucji i osób podejmujących działalność na rzecz zdrowia psychicznego, jak również dla osób chorych i ich rodzin.

Pomysł stworzenia Związku POL-FAMILIA powstał podczas konferencji organizowanej przez Łódzkie Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Jedliczach k/Łodzi w roku 2000. W Toruniu tegoż roku odbyły się dwa zebrania organizacyjne. Natomiast we wrześniu 2000 roku w Krakowie podjęto oficjalną decyzję o założeniu, POL- FAMlLlI, która doczekała się rejestracji sądowej 28 sierpnia 2001. Siedzibą Związku został Toruń. Członkami zarządu zostali przedstawiciele stowarzyszeń: prezes z Torunia, wiceprezesi z Łodzi, Wrocławia, Krakowa, sekretarz z Bydgoszczy. Chęć przyłączenia się do POL-FAMILII zgłosiły też stowarzyszenia -ze Szczecina i Radomia, które dołączyły oficjalnie miesiąc później. Rok później wstąpiła organizacja z Poznania i Gdańska.

POL-FAMILIA zrodziła się z potrzeby mówienia wspólnym głosem. Powstał pomysł, aby założyć związek stowarzyszeń, który pozwoli nam zaistnieć w Europie. W Belgii istnieje Europejska Federacja Związków Rodzin i Opiekunów EUFAMI, do której POL-FAMILIA ma zamiar przystąpić. Nie tylko to było celem. Jesteśmy przekonani, że zaistnienie w Polsce jako ogólnopolski związek, daje nam większą możliwość poinformowania władz lokalnych jak i centralnych o problemach środowiska, problemach ludzi chorych psychicznie. Wiele rodzin, martwi się, o swoje dzieci chore psychiczne. Boją się, że dzieci pozostawione bez opieki z majątkiem, mieszkaniem będą narażone na oszustów, i być może będąc w manii na utratę majątku. Stąd pomysł mieszkań chronionych, pomysł hosteli, aby takie osoby razem mieszkały i były chronione. Chcemy być także partnerem dla profesjonalistów, naukowców, lekarzy psychiatrów, psychologów,
terapeutów oraz samorządów lokalnych, władz centralnych i innych instytucji, urzędów oraz organizacji krajowych i zagranicznych.

 

Komu udziela wsparcia POL-FAMILIA?

Na razie POL-FAMILIA robi wszystko, aby się samemu utrzymać. Już dawno byśmy wydali pieniądze, których jeszcze nie otrzymaliśmy. Nie mamy wsparcia żadnych instytucji, urzędów. Dopiero teraz, po otrzymaniu grantu z Fundacji Pfizera, wzmocnimy się w całej Polsce i między sobą i będziemy występowali do instytucji rządowych i lokalnych abyśmy byli strukturalnie wspomagani, byśmy my mogli wspierać innych. Opieka nad chorymi psychicznie jest w kompetencjach i zadaniach władz samorządowych. Chcemy przejmować te zadania, gdyż mamy najbliższy kontakt z chorymi.

Jakie korzyści czerpią stowarzyszenia z członkostwa w POL-FAMILII?

Wzmocnienie i przekazywanie wzajemnych doświadczeń. Wspólne szkolenia, konferencje, warsztaty. Wzmocnienie roli, jaką pełnią, co później korzystnie wpływa na możliwości pomocy osobom chorym. Ważne jest posiadanie wspólnego głosu. Głos każdego z osobna, czy głos małego stowarzyszenia ma znacznie słabszy wpływ niż głos ogólnopolskiego związku. Łatwiej o pożądany skutek u władz centralnych i samorządowych, z którymi chcemy współpracować w realizacji innych programów

 

Czy można już mówić o efektach pracy POL-FA-MILII?

Już zanim zostaliśmy zarejestrowani, wystosowaliśmy wiele pism do ministerstwa, do komisji senackich, do rządu, prezydenta, głównie w sprawie refundacji nowoczesnych leków neuroleptyków, które w tym czasie nie były refundowane, były bardzo drogie. Niektóre leki zostały częściowo refundowane, niektóre weszły na listę leków bezpłatnych.
Zorganizowaliśmy konferencje, po jednej w Toruniu, Łodzi i we Wrocławiu. Byliśmy na konferencji na Litwie z wykładami i warsztatami. Uczestniczyliśmy także w wielu konferencjach krajowych i zagranicznych organizowanych przez profesjonalistów i organizacje pozarządowe. Nawiązaliśmy kontakty z Fundacją Pfizer, z firmą Eli-Lilly, która finansowała nasze dwa założycielskie spotkania. Jako POL-FAMILIA byliśmy zaproszeni na konferencję do Rendsburga i Suwałk.

 

Z kim współpracuje POL-FAMILIA

Współpracowaliśmy w Światowym Programie "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi" finansowanym przez Eli-Lilly. Mnie, jako prezesa zarządu, powołano do ogólnopolskiego komitetu honorowego tego programu. Teraz Fundacja Pfizer wspiera naszą działalność statutową. Szukamy innych: współpracujemy z gminą miasta Torunia, wojewodą, samorządem, marszałkiem województwa kujawsko--pomorskiego. Zaczynamy być zauważani.

 

Jakie nadzieje wiąże POL-FAMILIA z Fundacją Pfizera?

Mamy nadzieję, że współpraca z Fundacją Pfizera umożliwi nam realizację projektu zwiększającego możliwości działania POL-FAMILII. Chcemy, o czym już mówiłem, wstąpić do struktur EUFAMI w Belgii, aby podjąć współpracę z podobnymi organizacjami w całej Europie, co umożliwią nam środki z tej właśnie fundacji i Unii Europejskiej.

 

Jaką korzyść może przynieść POL-FAMILII wstąpienie do federacji europejskiej EUFAMI?

Cały postęp idzie z Europy Zachodniej, która przetarła już szlaki. Ameryka w programach Schizofrenia -Otwórzcie Drzwi i Fountain House, Edynburg z programem firmy socjalnej, Duński Komitet Helsiński, który wspiera różne organizacje i samo wstąpienie do EUFAMII pozwoli nam na wymianę poglądów, doświadczeń, podpatrzenie osiągnięć a przede wszystkim na skorzystanie z osiągnięć ludzi, którzy są od nas o wiele dalej.

 

Jakie są plany na najbliższy czas?

Na pewno wydanie własnej gazetki POL-FAMILII jest jednym z ważnych projektów. Wydanie broszur edukacyjnych, udział w konferencjach krajowych i zagranicznych. Chcemy także zaistnieć szerzej w polskich mediach, aby społeczeństwo mogło wreszcie wyzwolić się z tematów tabu, z dyskryminacji ludzi chorych, strachu przed mówieniem o tym, że ktoś ma osobę chorą w rodzinie i stygmatyzacji tychże osób. Na łamach znanych pism: Newsweek, Wprost, pojawiły się już artykuły, w których znane osoby przyznawały się do przeżytych kryzysów psychicznych.